Boubínská věž zavřená, dřevo ničí hmyz a houby.
Rozhledna na Boubíně je uzavřena. Dřevěnou konstrukci poškodily houby a hmyz, zvažuje se betonová náhrada.
Boubínská rozhledna, která stojí na jednom z nejznámějších šumavských vrcholů, byla od soboty kvůli zhoršenému technickému stavu uzavřena. Do její smrkové konstrukce dlouhodobě zatéká, dřevo napadly dřevokazné houby i hmyz. Přestože věž aktuálně není v bezprostředním ohrožení zřícením, statikové i vedení obce Kubova Huť, která vyhlídku spravuje, rozhodli o preventivním uzavření.
Rozhledna, která se tyčí v nadmořské výšce 1 362 metrů, je nejvýše položenou na české straně Šumavy a každoročně ji navštěvují tisíce turistů. Ti se teď ale na vrcholu musí obejít bez výhledu. „Zima se na stavu konstrukce výrazně podepsala. Dřevo je zevnitř vyhnilé, i když navenek působí zdravě,“ vysvětlil statik Filip Chmel. Zásadním problémem je právě smrková kulatina, která kvůli trhlinám nasává vodu, což vytváří ideální prostředí pro hnilobu a škůdce.
Vzhledem k tomu, že rozhledna byla od svého vzniku v roce 2004 již třikrát nákladně opravována, obec nyní zvažuje, zda má smysl do dřevěné stavby znovu investovat. „Tato oprava by byla nejrozsáhlejší ze všech. Navíc musíme počítat s tím, že povolení pro dočasnou stavbu platí jen do konce roku 2027. Pak bychom stejně museli rozhlednu demontovat,“ upozornil starosta Kubovy Hutě Zbyněk Klose.
V obci proto sílí podpora plánu nahradit stávající rozhlednu novou betonovou stavbou, kterou by navrhlo architektonické studio Mjölk. Ta by měla být výrazně trvanlivější a odolnější vůči klimatickým vlivům. „Rozhledna bez zastřešení a opláštění nemá dlouhou životnost. Betonová konstrukce by mohla vydržet až dvě stě let,“ míní starosta Klose. Přesto zatím obec nemá v rukou hotový projekt, a tak je vše zatím pouze ve fázi záměru.
Jelikož se rozhledna nachází v první zóně národní přírodní rezervace Boubín, bude případná výstavba nové stavby podléhat přísnému schvalovacímu procesu. „Pro zahájení řízení musíme mít kompletní dokumentaci včetně posudku vlivu na přírodu,“ uvedla Silvie Havlátková ze Správy CHKO Šumava.
Změny čekají turisty i na samotných stezkách v okolí. Lesy ČR oznámily trvalé uzavření naučné stezky, která vedla přímo kolem jádra Boubínského pralesa. Důvodem je bezpečnost – stromy napadené kůrovcem zde uschly a hrozí jejich pád. Nová trasa, kterou připravují lesníci ve spolupráci s Klubem českých turistů, povede po upravené modré značce a částečně využije i nový povalový chodník.
Šumavský Boubín tak momentálně čelí zásadním proměnám, které se dotknou jak vyhlídkové infrastruktury, tak samotných tras pro pěší. O budoucnosti rozhledny rozhodnou v následujících měsících nejen technické posudky, ale i finanční možnosti obce a stanoviska ochránců přírody.
REDAKCE / Zdroj: Lesy ČR / iDnes